top of page

Люди з розумовою неповносправністю можуть зачіпати серця і закликати інших

до єднання через свою простоту і вразливість. У такий спосіб вони є живим

нагадуванням для широкого світу про найважливіші цінності серця, без яких

знання, влада та діяльність втрачають своє значення та мету.

(з Хартії Ляршу)

Перша спільнота Лярш (з франц. «L’Arche» – Ковчег) заснована в 1964 році в селі Тролі у Франції відомим філософом та богословом Жаном Ваньє та отцем Томасом Філіпом.

Жан Ваньє – син генерал-губернатора Канади, професор університету, в минулому офіцер морського флоту. На запрошення свого духовного наставника о. Томаса Філіпа, він приїхав до Франції у маленьке село Тролі, на північ від Парижа. Там він відвідав інтернат, у якому жили люди з інвалідністю внаслідок інтелектуальних інтелектуальною інвалідністю і був дуже вражений інституалізацією їх життя. Він запросив двох із них – Рафаеля Сімі та Філіпа Су – полишити цей заклад і почати жити в його домі. Натхненний ковчегом Ноя, Жан назвав їхній будинок Ковчег (французькою мовою L’Arche).

Ця маленька спільнота швидко розрослася, приймаючи нових осіб з інтелектуальною інвалідністю та молодь, яка хотіли поділяти з ними своє життя. Дуже швидко такі спільноти були започатковані і в інших країнах.

Жан, який був провідником спільноти в Тролі до 1981 року. Він прожив там до кінця свого життя. Багато друзів та студентів відвідували його аби досвідчити цей новий спосіб життя.

Жан багато подорожував, відвідував спільноти Ляршу, надихав людей на нові проекти, читав лекції, провадив реколекції. Він декілька разів відвідував Україну. 

Жан Ваньє отримав багато нагород за свою діяльність. Його книжки перекладені 29-ма мовами світу. Він є також співзасновником руху «Віра і Світло») для людей з інтелектуальною інвалідністю та їхніх родин.

bottom of page